Çörek Otu Balı

Çörek Otu Balı Nedir?

Çörek Otu Balı Nedir?

Tıp dilinde Nigella Sativa olarak da bilinen çörek otu, tarih boyunca çok yaygın kullanılmıştır. Eski Mısır, Yunan ve hatta İslam literatüründe çörek otunun şifalarına dair pek çok bilgi vardır.

Baharat olarak da kullanılan siyah tanecikler bitkinin tohumlarıdır.

Çörek otu, tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden biri olmuştur.Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitki, Üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden birisidir.

Çörek Otu Balı Nedir?

Çörek otu bitkisi ekiminin yoğun olduğu yerlere arı kovanlarının bırakılması ve arıların bu bitkiden yoğun olarak topladığı nektardan elde ettiği baldır.

Çörek Otu Balı Nedir?

Çörek otu bitkisinin şifaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Her bitkide olduğu gibi çörek otunun nektarında da bitkinin kendisine has maddeler bulunmaktadır. Dolayısıyla arıların bu bitkinin nektarından ürettiği Çörek Otu Balı da tam bir şifa kaynağıdır.

YAYLA BALPINARI
Kral Tutankamon’un mezarında bile bulunan çörek otu, Kleopatra tarafından güzellik için ve Hipokrat tarafından karaciğer hastalıkları için kullanılmıştır. Bu mucize bitkinin nektarından elde edilen Çörek Otu Balını da doğrudan tüketebileceğiniz gibi içeceklerinizde tatlandırıcı olarak da tüketebilirsiniz. 

Nasıl Tüketilmeli?

Çörek Otu Balı Nedir?

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur. İster kaşıkla saf bir şekilde, isterseniz diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Çay ve  kahve gibi içeçeklerinize tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Ilık suda eritilerek içilirse kısa sürede kana karışarak vücutta etkisini gösterir.

Besin Değerleri

İnsan vücuduna yararlı üç ana doğal kimyasalı içinde barındırır. Bunlar, timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol’dür. Çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de içerisinde mevcuttur.

B1, B2, B6, Folasidi Niacin, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Selenyum ve amino asitler içerir.

YAYLA BALPINARI

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, astım ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Kendine has bir tada, renge ve kokuya sahip olan Çörek Otu Balı, Pek çok vitamin ve mineral içerdiği için hastalıkları önler. İçerdiği antioksidanlar nedeniyle kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Başta, alerjik rinit olmak üzere, astım, grip ve öksürüğe iyi gelir.
  • Çörek Otu Balı, soğuk algınlıklarına, kronik bronşit, üst solunum yolları enfeksiyonu, nefes darlığı, astım ve öksürüğe karşı vücut direncinizi artırır.
  • Çörek Otu Balı Antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden hücre hasarlarını önler. Serbest radikalleri temizler ve oksidasyonun neden olduğu hasarı azaltır İnsülin hastaları şeker yerine Çörek Otu Balını kullanabilir. 
  • Vücudun  vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Ayrıca gözleri hem güneş ışınlarına hem de yabancı etkilere karşı koruyan çörek otu balı katarakt oluşumunu engeller. 
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

lavantabali.net

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir